تمرین کاملا علمی برای خوشبین ماندن در هر شرایط سختی

بیش تر مجلات معتبر دنیا درباره تاثیر خوشبینی بر زندگی فردی و اجتماعی، مقالات بسیاری منتشر کرده‌اند. حتی محققان مشهوری نیز درباره این موضوع تحقیقات جالبی انجام داده‌اند. نکته قابل توجه که تمام موافقان و مخالفان درباره آن اتفاق نظر دارند این است که افراد با نگرش مثبت لذت بیش‌تری از زندگی می‌برند. قبل از این که سراغ راهکارهای عملی برویم، ابتدا باید بررسی کنیم که آیا شما فرد خوشبینی هستید یا نه!

خوشبین‌ها این ویژگی‌ها را دارند

افراد خوشبین سعی می‌کنند نیمه پر لیوان را ببینند، به همین دلیل تحت هیچ شرایطی تسلیم نمی‌شوند. زمانی که آن‌ها با مشکل خاصی رو به رو می‌شوند، مهم نیست اوضاع تا چه حد بد باشد، ناامید نمی‌شوند. آن‎ها ایمان دارند  که هر مشکلی، راه حلی دارد. برای این افراد نمی‌شود و نمی‌توانم وجود ندارد.

به این مثال ساده توجه کنید:

یکی از عزیزترین افراد خانواد بیمار شده است. هزینه درمان او هم کم نیست. در این شرایط فرد خوشبین با خود می گوید:

_ شاید اوضاع خیلی سخت به نظر برسه اما مطمئنم هم بیماری رو می‌تونه شکست بده و هم هزینه‌های درمانش رو پرداخت خواهیم کرد. همه چیز درست می‌شه.

او به دنبال حل کردن این مشکل در آرامش است.

اما فرد بدبین شروع به گلایه از زمین و زمان می‌کند:

_ چرا ما! چرا مادر من باید مریض بشه! حالا از کجا پولش رو بیاریم. نکنه زنده نمونه! دیگه بدبخت شدیم و…

این فرد بدترین حالت ممکن را تصور می‌کند.

شما در مواجه با مشکلات چگونه عمل می‌کنید؟ مثل نفر اول آرامش خود را حفظ می‌کنید و با امیدواری به قضیه نگاه می‌‌کنید یا اینکه بدترین حالت ممکن را تصور کرده و روزگار را برای خود و دیگران تلخ می‌کنید.

تاثیرات مهم خوشبینی در زندگی

فرد خوشبین کم‌تر دچار استرس می‌شود در نتیجه سلامتی جسمی آن‌ها بیش‌تر است، خواب راحت ‌تری دارند، چهره آن ها بانشاط تر است و کمتر دچار بیماری‌های عصبی می‌شوند. همچنین مقاوم‌تر هستند و زودتر می‌بخشند.

البته باید به این نکته مهم اشاره کنم که مثبت دیدن اتفاقات به معنای این نیست که ما واقعیت را انکار کنیم. بلکه ما می‌دانیم موانعی وجود دارد اما این موانع باعث نمی‌شوند که ما ناامید یا تسلیم شویم. افراد خوشبین می‌دانند که مشکلات به ما کمک می‌کنند تا قوی‌تر شویم و رشد کنیم.

خب تا به اینجا از اهمیت این موضوع باخبر شدیم اما سوال مهم این است که چگونه می‌توان تبدیل به چنین فردی شد. تمرین‌هایی را برایتان آماده کردم که در عین سادگی بسیار کاربرد هستند.

چرا نگرانی؟ اگر نهایت تلاش خود را کرده باشی، نگران بودن آن را بهتر نمی‌کند.

والت دیزن

تمرین اول: مواظب کلام تان باشید.

وقتی شما تصمیم می‌گیرید به اتفاقات زندگی واکنش منفی ندهید و از کاه کوه نسازید، نمی‌توانید در عرض یک شب تبدیل به فردی شوید که به اتفاقات از دریچه مثبت نگاه می‌کند. ابتدا شما باید سعی کنید فقط بدبین نباشید. همین!

اجازه بدهید منظورم را واضح تر بیان کنم. این شرایط را در نظر بگیرید.

قرار کاری خیلی مهمی دارید. دیرتان شده، با عجله آماده می‌شوید اما کت شما به دستگیره در گیر می‌کند و پاره می‌شود. مجبور می‌شوید سریع کت تان را عوض کنید. چند دقیقه بعد ماشین تان خراب می‌شود و در نهایت نیم ساعت دیرتر سر قرار می‌رسید

برای کسی که همیشه از دریچه منفی به قضیه نگاه می‌کند، خیلی سخت است بتواند در این موقعیت آرام باشد و با خود بگوید:

_اشکال نداره حتما صلاح بود این طوری بشه و

اگر فردی هستید که تا امروز نگرش مثبت به اتفاقات نداشتید، در ابتدای کار سعی نکنید چرخش ۱۸۰ درجه داشته باشید چون ذهن‌تان به شدت مقاوت خواهد کرد.

فقط کافیست در شرایط مشابه مثال بالا در گفت و گوی درونی و بیرونی‌تان کنترل شده عمل کنید و در مورد شرایط پیش آمده جملات منفی به کار نبرید. حتی اگر در شروع تعداد جملات منفی‌تان را هم کم کردید، همین کار یک قدم بزرگ محسوب می‌شود. بعد از مدتی می‌توانید به سراغ جملات مثبت هم بروید.

شکرگزاری را به یک عادت تبدیل کنید.

برای تبدیل شدن به یک فرد خوشبین نیاز دارید شکرگزاری را جزئی از زندگی خود کنید. بارها درباره تهیه کردن لیستی از داشته‌هایمان صحبت کردیم. اهمیت این کار به حدی بالاست که با انجام آن معجزه تغییر شرایط زندگی‌تان را می‌توانید به راحتی ببینید.

لیستی از نکات مثبت زندگی خود تهیه  کنید و ذهن خود را عادت دهید که حتی برای کوچک‌ترین اتفاقات خوب هم شکرگزار باشد. این تمرین را بهتر است به صورت روزانه انجام دهید. شاید بگویید من این تمرین را ذهنی انجام می‌دهم و نیازی به نوشتن نیست.

این که به صورت ذهنی نعمت‌‌های خود را مرور کنید فوق العاده است اما داشتن یک لیست و مرور روزانه آن و حتی اضافه کردن به این لیست یک قدم بزرگ برای تزریق حال خوب به زندگی‌ تان است.

وقتی ذهن شما عادت به دیدن خوبی‌ها داشته باشد، کم تر به سراغ بدبینی و بزرگنمایی منفی شرایط  می رود.

شرایط مهم نیستند، من برای خود فرصت‌ها را ایجاد می‌کنم.

بروس لی

از زندگی افراد موفق الگو بگیرید

من عاشق این تمرین هستم به خصوص یادآوری شرایط سخت افراد موفق و این که چگونه توانستند خود را در آن شرایط مثبت نگه دارند و تسلیم نشوند.

به عنوان مثال زمانی که من در مسیر اهدافم با موانعی رو به رو می‌شوم، با خودم می‌گویم اگر ایمی مالینز، اوپرا وینفری، کریس گاردنر،جک ما و …  وجود شکست‌ها و کمبودها توانستند موفق شوند من هم می‌توانم.

وقتی زندگی افراد موفقی را مرور می‌کنید که با وجود فقر، شکست، مسخره شدن و موانع دیگر ادامه دادند و تسلیم نشدند، مقاومت ذهن شما کمتر می‌شود و  باور می‌کند که مشکلات موقتی هستند و حتی بدترین مانع ها هم با تلاش و ناامید نشدن از سر راه ما کنار خواهد رفت.

راهکارهای دیگری هم برای خوشبین شدن وجود دارد اما من به مواردی اشاره کردم که به صورت عملی در زندگی ام انجام می‌دهم و از نتایج به دست آمده بسیار راضی هستم. شما می‌توانید علاوه بر این موارد از تمرین‌های دیگر هم استفاده کنید، فقط فراموش نکنید روزهای سخت خواهند گذشت اما انتخاب با شماست که چگونه این روزها را پشت سر بگذارید با امید و ذهن مثبت یا با گله و شکایت

و سخت گرفتن زندگی به خودتان! البته باز هم تاکید می‌کنم خوشبینی به معنای انکار مشکلات نیست بلکه به معنی برخورد درست با آن‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.