حس پوچی و خستگی می‌کنید؟ این تنها چیزی است که به آن نیاز دارید.

زندگی پُر از معنا، مهم‌ترین مسیر به سوی شادی است. آیا وقت آن است که با اندکی درنگ، زندگی‌تان را ارزیابی کنید؟ آیا چنان درگیر جزئیات و کارهای زندگی روزانه هستید که وقت فکر کردن به مسائل مهم را ندارید؟

حتماً نبایستی تجربه‌ی تلخی در زندگی‌تان داشته باشید تا زندگی‌تان معنا پیدا کند. تنها بایستی بدانید که انجام آن کار مورد نظر برای شادی و سعادت‌تان ضروری است.

داشتن معنا برای شما چه مفهومی دارد؟ بیشتر افراد زندگی معنادار را زندگی‌ای می‌دانند که در آن هدف دارند و بالاتر از درک آن‌هاست. زندگی معنادار اغلب با کامیابی دیگران در ارتباط است و اثری از خود در جهان باقی می‌گذارد، حتی اگر آن اثر تنها در ذهن خانواده‌ی شما باشد.

چه چیزی به شما معنا می‌بخشد؟ شغل، خانواده، ایمان یا سرگرمی‌هایتان؟ درک معنا امری کاملاً شخصی است. تحقیق درباره‌ی معنا، روش‌های مهمی برای به دست آوردن هدف و رضایت بیشتر در زندگی به شما نشان می‌دهد، از جمله:

مشاهده‌ی بدشانسی‌ها با نگاه مثبت

مشاهده‌ی ارزش‌های مثبت در فعالیت‌های روزانه

هدف‌گذاری و دستیابی به اهدافی واقع‌بینانه

احساس صمیمیت با دیگران و اهمیت دادن آن‌ها به شما

داشتن فرصت برای رهایی از دلواپسی‌های روزانه

به دست آوردن احترام دیگران

باور به معنا داشتن زندگی

اگر تأمل نکنید و از خود نپرسید که چه کار می‌کنید و دلیل کارتان چیست، زندگی‌تان بی‌هدف می‌شود. می‌توانید از برخی از ایده‌های فهرست زیر استفاده کنید تا به زندگی‌تان معنا ببخشید. بهتر است ایده‌ی مورد نظر را انتخاب کنید و از هم اکنون به زندگی‌تان معنای بیشتری ببخشید.

فرا رفتن از یکنواختی و پیش به سوی معناداری:

اگر می‌خواهید معنای بیشتری به زندگی‌تان ببخشید، باید بیشتر تلاش کنید«پُر معنا بودن» را به عنوان هدف خود در نظر بگیرید، زمان بگذارید، تحقیق کنید و از برگه‌های چسب‌دار فراوانی استفاده کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از تمرین «عبارت‌های رؤیای بزرگ» انجام دهید.

عبارت‌های رؤیای بزرگ برای معنا بخشیدن به زندگی:

برای انجام تمرین «عبارت‌های رویای بزرگ» به برگه‌های چسب‌دار، یک برگ کاغذ بزرگ یا وایت‌برد، یک دفتر یادداشت و اراده‌ای راسخ برای بزرگ اندیشیدن نیاز دارید.

 .1 یک هفته وقت بگذارید تا به هدفتان بیندیشید. با هر ایده به عنوان یک پروژه برخورد کنید و آن ایده را روی یک برگه‌ی چسب‌دار بنویسید. به هر تعداد ایده‌ی ممکن بیندیشید. حتی اگر فکر می‌کنید که بعضی از ایده‌های‌تان قابل دست‌یابی نیستند.

 .2یادداشت‌های خود را به موضوع‌های مختلف دسته‌بندی کنید تا الگوهای مختلف مشخص شوند.

 .3در مورد هر موضوع از خود بپرسید که چگونه می‌توانید آن ایده را بزرگ‌تر و بهتر کنید.

 .4سؤال‌های زیر را بپرسید:

* چه کسی را می‌شناسم که زندگی‌اش، زندگی رؤیایی من است؟

* زندگی روزانه‌ی او چگونه است؟

* اگر فقط شش ماه دیگر زنده بودم، چگونه زندگی می‌کردم؟

* چه چیزی را بیشتر از همه می‌خواهم به دست آورم؟

* چرا هدفم اینقدر برایم اهمیت دارد؟

حتماً دلایل خود را برای دستیابی به هدفتان همین حالا تعیین کنید که کدام جنبه از هدف‌تان، بیشترین معنا را خواهد داشت؟ برای مثال هدفتان روان صحبت کردن زبانی خارجی است. آیا روان صحبت کردن غالباً تنها برای لذت بردن از گفت و گو با دیگران و رساندن منظورتان به آن‌هاست یا می‌خواهید فرصت‌های شغلی خود را گسترش دهید؟

اکنون وقت آن است که رؤیای خود را بشناسید

This writing group gives the homeless an outlet for their pain .5 هدفتان را زیر موضوع یادداشت‌تان بنویسید و آنچه را می‌خواهید، به وضوح مشخص کنید.

 .6به زمان حال برگردید، اکنون برنامه‌ریزی معکوس را انجام خواهید داد. موضوعی را انتخاب کنید و مسیری به سوی هدفتان رسم کنید. مدام از خود بپرسید که چطور می‌توانم راه‌های مختلف برای رسیدن به هدف را بررسی کنم. با رسم خط سیری به سوی هدف‌تان همین کار را برای بقیه‌ی موضوع‌ها انجام دهید.

 .7در پایان، هدف‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانید در 30 روز آینده به آن‌ها برسید. از اطرافیانتان کمک بگیرید تا رؤیای خود را زنده نگه دارید.

برای آن که بتوانید عبارت‌های رؤیای بزرگ‌تان را با نزدیکانتان در میان بگذارید. باید مهارت داشته باشید. گاهی دوستان و خانواده با شک کردن و نگران شدن، ناخواسته مسیر شما را مسدود می‌کنند. آن‌ها ممکن است از تغییر بترسند و در نتیجه ترس‌های خود را به شما منتقل کنند.

تمرین عبارت‌های رؤیایی بزرگ را مرتب بازبینی کنید؛ شاید آن را به عنوان هدف سال جدید در نظر بگیرید. ابتدای هر سال ببینید برای بخشیدن معنا به زندگی‌تان در سال گذشته چه کار کرده‌اید.

تأثیرگذاری بر جهان برای معنا بخشیدن به زندگی:

تمرین عبارت‌های رؤیای بزرگ، قدم مهمی به سوی کشف چگونگی معنا بخشیدن به زندگی‌تان است. اکنون می‌توانید ارزش و هدف را در آنچه انجام می‌دهید یا برنامه‌ریزی می‌کنید ببینید. قدم بزرگ بعدی تبدیل آن رؤیای قوی و واضح به فعالیتی هدفمند است. برای اینکار باید اهداف مشخصی داشته باشید، آن‌ها را عملی کنید و هر چه زودتر دست به کار شوید.

)میخایل چیکسنت میهای( از روانشناسان مثبت برجسته است. او شرایط لازم را برای تأثیرگذاری در جهان توضیح می‌دهد:

* داشتن تصویری از آنچه می‌خواهید به دست آورید و دلیل آن.

* دست به کار شدن و پشتکار داشتن تا رسیدن به هدف‌تان.

* وفاداری به ارزش‌ها در تمام مدتی که اهدافتان را دنبال می‌کنید.

آن تصویر واضح را همیشه در ذهن‌تان نگه دارید. حتی عکسی پیدا کنید که یادآور اهدافتان باشد. همانطور که به سوی هدف پیش می‌روید، مرتب به آن تصویر نگاه کنید. آخرین قدم – وفاداری به باورها و ارزش‌هایتان – برای معنادار بودن زندگی‌تان مهم است. باید در جست و جوی یک زندگی پربار، تأمل کنید.

کارهای نیک و معناداری در زندگی:

سونجا لیوبومیرسکی استدلال می‌کند که کارهای نیک به زندگی معنا می‌بخشد. احساسات شما را به مرتبه‌ی مثبتی می‌رساند و شادی را از راه‌های زیر افزایش می‌دهد:

* افراد را نسبت به اطرافیان مهربان‌تر می‌کند.

* موجب ایجاد حس صمیمیت و همکاری می‌شوند.

* اجازه می‌دهند تا افراد خود را بخشنده ببینند.

* موجب اطمینان و توانایی افراد می‌شود و آن‌ها را نسبت به توانایی کمک کردن خود، خوش‌بین می‌کنند.

* موجب می‌شود که افراد به یکدیگر علاقه‌مند و با هم دوست شوند.

* موجب سپاسگزاری می‌شود.

* موجب تسکین اندوه، یا احساس گناه در صورت ناکامی می‌شوند.

همینطور که مشاهده کردید معناداری در زندگی را می‌توان در خیلی از رفتارهای مثبت خود و دیگران مشاهده کنیم. برای پرورش معنا در زندگی نیاز به انجام دستور العمل‌های پیچیده نیست. همین که مهربان باشیم، فرکانسی مثبت داشته باشیم و بتوانیم ارتباطات خوبی ایجاد کنیم،همین که بتوانیم بفهمیم در چه مسیری هستیم و چه هدفی را به طور حقیقی می‌خواهیم، خودش می‌تواند در بانک احساسات ذهنی ما شوری وصف نشدنی برای تلاش در جهت بهتر کردن زندگی، ایجاد کند.

پرورش معنا در زندگی یعنی ایمان به خود و توانایی‌های خود و ایمان و باور به هدف و مسیری که در زندگی دارید، هر چقدر بتوانید با خود واقعی خود و اهدافی که در زندگی دارید ارتباط برقرار کنید، خواهید فهمید زندگی‌تان بی‌معنا نیست بلکه همیشه پُر شور و هیجان است، زیرا شما در پی بهترین‌ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.